ÖĞRENCİ HGS BAŞVURUSU

http://atahgs.atauni.edu.tr/portal/kullanici/ adresine girildikten sonra:
– HGS sisteminde daha önce kaydınız varsa: TC kimlik numarası ve şifrenizi girmeniz istenecektir. Açılan Sözleşme sayfasında Yeni Kayıt butonuna tıklayıp bilgileri doğru olarak doldurduktan sonra, alttaki sözleşmeyi onaylıyorum butonunu tıklayarak kayıt işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. Çıktı almak için Çıktı Al butonuyla işleminiz tamamlanmış olacaktır.
– Hiç kaydınız yoksa: yeni kayıt işlemi yapılacaktır. Kaydol menüsüne tıklandıktan sonra Lütfen Pozisyon seçiniz açılan menüden “öğrenci (Önlisans/lisans/yükseklisans/doktora” seçeneği) seçilecek, Tc Kimlik No ve Cep Telefonu numarası (dikkatli bir şekilde girilmesi gerekiyor aksi halde pin kodu yanlış girilen telefona gittiğinden işlem yapamaz duruma gelmektedir.) girilerek Kaydolma işlemi tamamlanacaktır. Açılan Sözleşme sayfasında Yeni Kayıt butonuna tıklayıp bilgileri doğru olarak doldurduktan sonra, alttaki sözleşmeyi onaylıyorum butonunu tıklayarak kayıt işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. Çıktı almak için Çıktı Al butonuyla işleminiz tamamlanmış olacaktır.
– Kaydınız var fakat şifrenizi unuttuysanız: şifremi unuttum seçeneğini tıkladıktan sonra TC. Kimlik No giriniz ve Şifremi Sıfırla seçeneğine tıklayınız. Sistem tarafından anında üretilen pin kodu kayıtlı Cep telefonu Numaranıza SMS olarak gönderilecektir. Kullanıcı ekranından TC. Kimlik No ve PİN koduyla sisteme giriş yapınız. Yeni Kayıt butonuna tıklayıp bilgileri doğru olarak doldurduktan sonra, alttaki sözleşmeyi onaylıyorum butonunu tıklayarak kayıt işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. Çıktı almak için Çıktı Al butonuyla işleminiz tamamlanmış olacaktır.
– Her öğrenci sadece 1 aracına HGS etiketi alabilir ve bu etiket yıllık olarak vize edilir.
– Araç ruhsatının, öğrenci adına, eşi adına (belgelemek kaydıyla), anne veya babası adına olması gereklidir.
– Aracın hususi kullanılan otomobil olması gereklidir. Ticari veya şirket araçlarına HGS etiketi verilmez.
– Her yıl için 700 TL ücret alınır.
– Ücreti yatırılmış olan yanlış ve eksik başvurularda ücret iadesi yapılmaz.

 

Başvurularda aşağıdaki belgelerin, belirtilen sırada, aslı veya fotokopilerinin verilmesi zorunludur.

1. Yukarıda belirtilen adresten bilgileri girilecek araca ait sözleşmenin sistem üzerinden onaylanmış ve her sayfası imzalı çıktısı (aslı),
2. Sözleşmede başvurusu yapılan araca ait ruhsatın fotokopisi (Plaka, araç sahibi, şase numarası, marka, model ve kullanım şekli okunaklı olmalı)
3. Öğrenci Belgesi: “…tüm öğrencilik haklarından yararlanır.” ibaresinin bulunması gerekmektedir.
4. Araç eş adına ise EVLENME CÜZDANI  fotokopisi (İsimler yazan sayfa) veya AİLE NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ (Nüfus Müdürlüğünden) verilmesi gerekmektedir.
5. Araç anne veya baba adına ise (aynı adreste ikamet edilmesi halinde verilir) ADRESE DAYALI AİLE NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ (Nüfus Müdürlüğünden) verilmesi gerekmektedir.

6. Birinci dereceden şehit yakınları ücretsizdir. İstenilen evrak ve belgelerin şehit yakını olduğunu belirtmesi gerekmektedir.